Welsh Springer Spaniel Club Of South Wales
25 CLASS OPEN SINGLE BREED SHOW
(Held under Kennel Club Limited Rules & Show Regulations)
Earlswood Hall, Nr. Shirenewton, Chepstow. NP16 6AW
on Sunday 24th September 2023
Judge: Sue Shinkfield (Notrella)
BEST IN SHOW – Sh Ch Tigerrock Magic Woundabout JW ShCEx OSW
RESERVE BEST IN SHOW –Nyrilam The Moth Catcher JW
BEST PUPPY IN SHOW – Glenbrows Wish
BEST VETERAN IN SHOW – Sh Ch Taimere’s Twister Round Nyrilam JW ShCM VW
DOG CLASSES |
|||
|
|
|
|
Class 1 - Veteran Dog (8:2) |
|||
1st |
Graham’s |
Sh Ch Taimere’s Twister Round Nyrilam JW ShCM VW |
|
2nd |
Williams’ |
Sh Ch Isfryn Spot the Difference Trebettyn |
|
3rd |
Clarke’s |
Sh Ch Ferndel High Fidelity with Tigerrock Sh CM SHCEX |
|
4th |
Jenkins’ |
Cwmbeili Morgan |
|
5th |
Attwood’s |
IR Sh Ch Kylowen Drym Sh CM Sh Cex |
|
Class 2 - Minor Puppy Dog (3:1) |
|||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Casanova |
|
2nd |
Barkley’s |
Jacranella Galahad of Cherryheath (Ai) |
|
Class 3 - Puppy Dog (3:0) |
|||
1st |
Clarke’s |
Tigerrock The Wombles |
|
2nd |
Harrison’s |
Glenbrows Casanova |
|
3rd |
Williams’ |
Nyrilam The Alibi for Trebettyn |
|
Class 4 - Junior Dog (2:0) |
|||
1st |
Clarke’s |
Tigerrock Tick Tick Boom |
|
2nd |
Thomas’ |
Tigerrock Top Gun |
|
Class 5 - Yearling Dog - no entries |
|||
Class 6 - Novice Dog (3:1) |
|||
1st |
Clarke’s |
Tigerrock The Wombles |
|
2nd |
Williams’ |
Nyrilam The Alibi for Trebettyn |
|
3rd |
Hillard’s |
Benoveor No Easy Way Out |
|
4th |
Thomas’ |
Tigerrock Top Gun |
|
Class 7 - Post Graduate Dog (2:1) |
|||
1st |
Jones’ |
Trosley Tamoshanter |
|
|
|
|
|
Class 8 - Limit Dog (2) |
|||
1st |
Gough’s |
Julita Rukester |
|
|
|
|
|
Class 9 - Open Dog (4:1) |
|||
1st |
Clarke’s |
Sh Ch Tigerrock Magic Woundabout JW Sh CEX OSW |
|
2nd |
Williams’ |
Sh Ch Isfryn Spot the Difference Trebettyn |
|
3rd |
Jenkins’ |
Cwmbeili Morgan |
|
|
|
|
|
Class 10 - Special Beginners Dog (1) |
|||
1st |
Thomas’ |
Tigerrock Top Gun |
|
|
|
|
|
Class 11 - Special Working Dog (3:1) |
|||
1st |
Sutherland’s |
CH Jacranella Solo WGC |
|
2nd |
Barkley’s |
Cherryheath’s Mr Mojito |
|
|
|
|
|
BEST DOG – Sh Ch Tigerrock Magic Woundabout JW Sh CEx OSW
RESERVE BEST DOG – Sh Ch Taimere’s Twister round Nyrilam JW Sh CM VW
BEST PUPPY DOG – Tigerrock The Wombles
BEST VETERAN DOG – Sh Ch Taimere’s Twister Round Nyrilam JW Sh CM VW
BITCH CLASSES |
||
|
|
|
Class 12 - Veteran Bitch (5) |
||
1st |
Whitfield’s |
Glenbrows Heart to Heart |
2nd |
Jones’ |
Sh Ch Julita Rumours at Trosley |
3rd |
Sutherland’s |
Sh Ch Jacranella Sonata |
4th |
Barkley’s |
Cherryheath’s Miss Velocity JW |
5th |
Attwood’s |
Kylowen Demelza VW |
|
|
|
Class 13 - Minor Puppy Bitch (5:1) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Harmony |
2nd |
Ward’s |
Glenbrows Flame for Tantraviz |
3rd |
Sutherland’s |
Jacranella Graceful (ai) |
4th |
Reynolds’ |
Cawsandbay Sea Daisy |
Class 14 - Puppy Bitch (6:1) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Wish |
2nd |
Harrison’s |
Glenbrows Harmony |
3rd |
Graham’s |
Nyrilam The Witness |
4th |
Ward’s |
Glenbrows Flame for Tantraviz |
5th |
Whitfield’s |
Glenbrows Thought to Amberdella |
Class 15 - Junior Bitch (4:1) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Wish |
2nd |
Harrison’s |
Glenbrows Harmony |
3rd |
Whitfield’s |
Glenbrows Thought to Amberdella |
|
|
|
Class 16 - Yearling Bitch (0) |
||
|
|
|
Class 17 - Novice Bitch (3:1) |
||
1st |
Graham’s |
Nyrilam The Witness |
2nd |
Ward’s |
Glenbrows Flame for Tantraviz |
Class 18 - Post Graduate Bitch (4:0) |
||
1st |
Ferguson’s |
Julita Raindance At Teaselwood |
2nd |
Morgan’s |
Benoveor Endless Love |
3rd |
Lockie’s |
Benoveor Truly to Gwirgariad |
|
|
|
Class 19 - Limit Bitch (1) |
||
1st |
Graham’s |
Nyrilam The Moth Catcher JW |
|
|
|
Class 20 - Open Bitch (3) |
||
1st |
Graham’s |
Sh Ch Nyrilam Telling Tales JW Sh CEx |
2nd |
Clarke’s |
Sh Ch Crimicar She’s Electric with Tigerrock JW |
3rd |
Sutherland’s |
Jacranella Serenade |
|
|
|
Class 21 - Special Beginners Bitch 1 |
||
1st |
Morgan’s |
Benoveor Endless Love |
|
|
|
Class 22 - Special Working Bitch (0) |
||
|
|
|
BEST BITCH – Nyrilam The Moth Catcher JW
RESERVE BEST BITCH – Glenbrows Wish
BEST PUPPY BITCH – Glenbrows Wish
BEST VETERAN BITCH – Glenbrows Heart to Heart
SPECIAL AWARDS
During the lunch-break of the main show four classes of Special Awards were judged by:
Judge: Mandy Primmer (Amanshe)
Class A – Special Kath Morgan Memorial Junior Dog or Bitch (5:4) |
||
1st |
Sutherland’s |
Jacranella Graceful (Ai) |
Class B – Special Kath Morgan Memorial Post Graduate Dog or Bitch (5:2) |
||
1st |
Ferguson’s |
Julita Raindance At Teaselwood |
2nd |
Jones’ |
Trosley Tamoshanter |
3rd |
Morgan’s |
Benoveor Endless Love |
Class C – Special Len Morgan Memorial Open Dog or Bitch (9:3) |
||
1st |
Sutherland’s |
CH Jacranella Solo WGC |
2nd |
Graham’s |
Sh Ch Nyrilam Telling Tales JW ShCEx |
3rd |
Barkley’s |
Cherryheath’s Mr Mojito |
4th |
Attwood’s |
Kylowen Demelza VW |
VHC |
Williams’ |
Sh Ch Isfryn Spot the Difference Trebettyn |
CLICK ASSOCIATED LINKS BELOW |
DOWNLOAD A MARKED UP CATALOGUE OF RESULTS HERE |
FULL LIST OF RESULTS |
PHOTO GALLERY OF CLASS WINNERS |
PHOTO GALLERY - MISCELLANEOUS IN THE RING |
JUDGES' CRITIQUES |
BEST IN SHOW LINEUP PHOTOS |
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§