WSSCSW OPEN SHOW
held at
The Drill Hall, Lower Church Street, Chepstow, NP16 5HJ
on SUNDAY 17th September 2017
Judge: Ms Tina Smith (Isfryn)
Best in Show Lineup
BEST IN SHOW - Jacranella Serenade
RESERVE BIS & BOS - Stedigan all in Good Time for Merrem
BEST PUPPY IN SHOW - Stedigan Starz in Their Eyes
BEST VETERAN IN SHOW - Ch Julita Rezanella Of Jacranella
DOG CLASSES |
||
Class 1 - Minor Puppy Dog (0) |
||
|
|
|
Class 2 - Puppy Dog (0) |
||
|
|
|
Class 3 - Junior Dog (2:1) |
||
1st |
Davis’s |
Julita Rutland |
|
|
|
Class 4 - Special Yearling Dog (1) |
||
1st |
Davis’s |
Julita Rutland |
|
|
|
Class 5 - Maiden Dog (0) |
||
|
|
|
Class 6 - Novice Dog (0) |
||
|
|
|
Class 7 - Graduate Dog (1) |
||
1st |
Davis’s |
Julita Rutland |
|
|
|
Class 8 - Post Graduate Dog (3) |
||
1st |
Stone’s |
Stedigan All in Good Time for Merrem |
2nd |
Lucket-Roynon’s |
Solva Captain Vere |
3rd |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
|
|
|
Class 9 - Limit Dog (3) |
||
1st |
Tew’s |
Pamick’s Believe You Can |
2nd |
Jenkins’ |
Brynseiri Afan |
3rd |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
|
|
|
Class 10 - Open Dog (1) |
||
1st |
Sutherland’s |
Jacranella Solo |
|
|
|
Class 11 - Special Beginners Dog (2:1) |
||
1st |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
|
|
|
Class 12 - Veteran Dog (0) |
||
|
|
|
Class 13 - Special Working Dog (1:1) |
||
|
BEST DOG – Stedigan all in Good Time for Merrem
RESERVE BEST DOG – Jacranella Solo
BITCH CLASSES |
||
|
|
|
Class 14 - Minor Puppy Bitch (2) |
||
1st |
Dixon’s |
Stedigan Starz in Their Eyes |
2nd |
Dixon’s |
Glenbrows Regalia |
|
|
|
Class 15 - Puppy Bitch (2) |
||
1st |
Dixon’s |
Stedigan Starz in Their Eyes |
2nd |
Dixon’s |
Glenbrows Regalia |
|
|
|
Class 16 - Junior Bitch (3) |
||
1st |
Jones’ |
Julita Rumours at Trosley |
2nd |
Lancett’s |
Cwmbeili Madlan |
3rd |
Tew’s |
Pamicks Field of Dreams |
|
|
|
Class 17 - Special Yearling Bitch (3:1) |
||
1st |
Jones’ |
Julita Rumours at Trosley |
2nd |
Dawson’s |
Ferndel Heather Dew |
|
|
|
Class 18 - Maiden Bitch (1) |
||
1st |
Courtney’s |
Sycharth Land of my Fathers |
|
|
|
Class 19 - Novice Bitch (1) |
||
1st |
Courtney’s |
Sycharth Land of my Fathers |
|
|
|
Class 20 - Graduate Bitch (4:1) |
||
1st |
Sutherland’s |
Jacranella Sonata |
2nd |
Lucket-Roynon’s |
Solva Ortlinde |
3rd |
Courtney’s |
Sycharth Land of my Fathers |
|
|
|
Class 21 - Post Graduate Bitch (2:1) |
||
1st |
Lucket-Roynon’s |
Solva Vespina |
|
|
|
Class 22 - Limit Bitch (3) |
||
1st |
Sutherland’s |
Jacranella Serenade |
2nd |
Lancett’s |
Coedybrain Nia at Cwmbeili |
3rd |
Madeley’s |
Barhi Flaming Star at Maytag |
|
|
|
Class 23 - Open Bitch (1) |
||
1st |
Sutherland’s |
Sh Ch Jacranella Symphony |
|
|
|
Class 24 - Special Beginners Bitch (3: |
||
1st |
Dawson’s |
Ferndel Heather Dew |
2nd |
Courtney’s |
Sycharth Land of my Fathers |
|
|
|
Class 25 - Veteran Bitch (2:1) |
||
1st |
Sutherland’s |
Ch Julita Rezanella Of Jacranella |
|
|
|
Class 26 - Special Working Bitch (0) |
||
|
|
|
Class 27 - Special New Members Award Dog or Bitch (3:3) |
||
|
|
|
Class 28 - Special Breeders Stakes (0) |
||
|
|
|
BEST BITCH – Jacranella Serenade
RESERVE BEST BITCH – Julita Rumours at Trosley
BEST PUPPY BITCH – Stedigan Starz in Their Eyes
SPECIAL AWARDS
During the lunch-break of the main show three classes of Special Awards were judged by:
Judge: Mrs Anne Worth (Sarabande)
SPECIAL AWARD CLASSES |
||
|
|
|
Class A – Special Kath Morgan Memorial Junior Dog or Bitch (6) |
||
1st |
Tew’s |
Pamicks Field of Dreams |
2nd |
Davis’s |
Julita Rutland |
3rd |
Jones’ |
Julita Rumours at Trosley |
4th |
Jenkins’ |
Cwmbeili Morgan |
5th |
Dixon’s |
Stedigan Starz in Their Eyes |
|
|
|
Class B – Special Kath Morgan Memorial Post Graduate Dog or Bitch (2:1) |
||
1st |
Courtney’s |
Sycharth Land of my Fathers |
|
|
|
Class C – Special Len Morgan Memorial Open Dog or Bitch (4) |
||
1st |
Lancett’s |
Coedybrain Nia At Cwmbeili |
2nd |
Sutherland’s |
Sh Ch Jacranella Symphony |
3rd |
Madeley’s |
Barhi Flaming Star at Maytag |
4th |
Sutherland’s |
Jacranella Solo |
CLICK HERE to download these results in PDF format